İnci Fidanlığı, Mavi Ladin fidanı üretiminde seleksiyon programı uygulamaktadır.  Tohumdan yetiştirdiğimiz Mavi Ladinlerimizin kaplarında her bir kapta ortalama 2-3 adet fidan vardır. Bu sayıyı fidanlar 4-5 yaşlarına gelip fidanların renkleri belli olduktan sonra yeşil renkli fidanları keserek 1’e düşürürüz. Böylelikle geriye mavi renkli fidanlar kalmaktadır. Bu yöntemle Kaibab-Apache ve San Juan gibi tohumlardaki %10-15 olan mavilik oranı %75-80 lere çıkarılmaktadır. Bu uygulamalar sonunda mavi olmayan fidanlar aşı programına alınmaktadır.

30 yılın ve onbinlerce fidanın tecrübesi ile şunu söyleyebiliyoruz: “Tohumu” toprağa İnci Fidanlığı’nda atılmış, İnci Fidanlığı’nda yetiştirilmiş memleketin birçok yerine dikilmiş binlerce fidan bize gurur vermektedir. Genç fidanlarını fidanlığımızdan temin eden, bu fidanları arazilerinde büyüten, gelir elde eden yüzlerce üreticiye örnek olduğumuz için de gururluyuz.

Mavi Ladin

(Picea Pungens Glauca)
(Colorado Blue Spruce)

Mavi Ladinlerin Doğal Ortamı

ABD’nin Colorado ve Arizona eyaletlerinin yüksek rakımlı, karlı ve soğuk bölgelerindeki doğal orman alanları içinde yaşamaktadırlar. Tohumlar bu eyaletlerdeki Milli Ormanlardan ve özel bölgelerden toplanır. Bu bölgelerden başlıcaları Colorado’nun Rio Grande ve San Isabel Milli Ormanları, yine Colorado’nun San Juan Bölgesi, Arizona’daki Kaibab Milli Ormanı ve yine Arizona’nın Apache Bölgesi’dir.

Kar düşen iklimlerde peyzaj uygulamalarında kullanılan en popüler ağaçlardandır. Pek çok toprakta uyum sağlar, kuraklığa, fakir topraklara ve kirli şehir havasına dayanıklıdır. Topraktan itibaren piramidal taç yaparlar. En önemli özellikleri ibrelerinin mavi rengidir.

Mavi Ladin, ABD’de doğal olarak yetiştiği iklime çok benzer iklimi olan Ankara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da çok başarılı bir ağaçtır. –45°C ‘ye kadar dayanıklıdır. Özellikle Ankara’da 70-80 yaşında örnekleri vardır. İç ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan kış soğukları nedeni ile bu bölgelerde tohumdan yetiştirilen Mavi Ladin fidanları Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilenlere göre daha belirgin boncuk mavisi renk almaktadırlar. Ancak ılıman iklimlerde ve gölgeli koşullarda kendilerine has mavi renklerini kaybederler.

Mavi Ladinlerin Gelişimi

Fidanlar ilk 4-5 sene çok yavaş büyüme gösterir. Fidanlarda kök yapılarının oluşması, gövdelerinin odunlaşması ve yeterli kalınlığa ulaşması ancak 4-5 yaşlarında tamamlanmaktadır. Fidanlar 4-5 yaşlarına gelene kadar her yıl belli oranlarda fire vermektedirler. Bu yaştan sonra bu kayıplar yaşanmamaktadır.

Peyzaj uygulamalarında 8-12 yaşlarındaki ve boyları 150-250 cm. olan fidanların kullanılması uygun olmaktadır. Sığ ve saçak kök yapılarından dolayı yer değiştirme, boylu dikilme gibi işlemlere çok dayanıklıdırlar. Uygun mevsimde sökmek şartı ile 4-5 m boylarına kadar rahatlıkla söküm ve dikim yapılabilmektedir.

DCIM100MEDIADJI_0448.JPG