Ankara'da fidanlık, Ankara'da üretim. İnci Fidanlığı

Fidanlarımız tohumdan itibaren Ankara'nın ağır iklim şartlarında yetiştirilmektedir.

Türkiye’nin Coğrafi Bölgelerindeki İklim Koşulları:

Türkiye coğrafi yapısından dolayı ancak bir kıtada görülebilen değişik iklim koşullarının görülebildiği bir ülkedir. Hollanda, İtalya ve Almanya gibi süs bitkileri üretimi gelişmiş ülkelerde tek tip iklim hâkimken ve bu ülkelerde ülke içindeki iklim farkları çok az iken, Türkiye’de birbirinden belirgin şekilde ayrılabilen iklim bölgelerini görebiliriz.

Türkiye’de süs bitkilerinin tamamına yakınının üretildiği Marmara ve Ege bölgeleri bu tür yetiştiricilik yönünden çok şanslı bir iklime sahiptir. Bu bölgeler gerek yıllık ortalama sıcaklık değerleri, gerekse nem oranları açısından İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinden kesin bir çizgi ile ayrılırlar. Karadeniz ve Akdeniz Bölgeleri ise tamamen kendilerine has iklim özelliklerine sahiptir.

Ankara (İç Anadolu) İklimi:

Ankara’nın iklimini hatırlayalım: Bazı yıllar Aralık, Ocak ve Şubat aylarında hava sıcaklığı –15°C ila -20°C derecelere düşer ve bu soğuklar günlerce devam eder. Yaz döneminde ise yağmursuz ve nisbi rutubetin çok düşük olduğu birkaç ay peş peşe yaşanır. Bu şartlardaki İç Anadolu iklimine dayanabilen çok az sayıda yerel bitki vardır. Bunlar; Karaçam, Meşe, Alıç ve Ahlat ağaçları ile bazı çalı türleridir. Bu Ankara’da fidanlık işletmesinde üretimin şartlarını açıklar.

Fidanlar bölgeler arası iklim değişikliğinden etkileniyor:

Ege veya Karadeniz bölgelerinden ilkbaharda Ankara’ya getirilen süs bitkileri daha Ankara’da geçirdikleri ilk yaz mevsiminde alışık olmadıkları nemsiz kuru sıcaklardan etkilenmekte, hemen sonrasındaki ilk kışta ise büyüdükleri yerde hiç karşılaşmadıkları -15°C leri, -20°C leri görmektedirler. Bu şartlar Ankara’ya getirilen bu bitkiler için çok ağır olmakta ve kurumaktadırlar.

Böyle sert bir iklimde düzenlenecek bir park veya bahçenin sağlıklı olabilmesi için dikilecek peyzaj bitkilerinin mutlaka Ankara şartlarına uygun olanlardan seçilmesi gerekir. Gönül ister ki Ankara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde düzenlenecek park ve bahçeler Marmara, Ege veya Akdeniz’in seçkin bitkileri ile ağaçlandırılsın. Ancak iklim şartları düşünüldüğünde bunun imkânsız olduğunu görürüz.

Çözüm:

Ankara’da fidanlık, Ankara’da üretim.

Yapılması gereken, İç ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nin iklimine dayanıklı peyzaj bitkilerinin türlerini bilmek ve bahçenizde bu türleri kullanmaktır.

Anlatmaya çalıştığımız uyum sorununun bir sonucu olarak Ankara’ya Ankara dışından getirilen bitkilerin kuruduğu haberleri basında sıklıkla yer almaktadır.