Aşılı Mavi Ladinler "Hoopsii"

Aşılı Mavi Ladin "Hoopsii" (30-40 cm)

Aşılı Mavi Ladin "Hoopsii" (40-50 cm)

Aşılı Mavi Ladin "Hoopsii" (50-60 cm)

Aşılı Mavi Ladin "Hoopsii" (100-125 cm)

Aşılı Mavi Ladin "Hoopsii" (125-150 cm)

Aşılı Mavi Ladin "Hoopsii" (100 - 125 cm)

Aşılı Mavi Ladin "Hoopsii" (75-100 cm)

Fidanlığımızdan Aşılı Mavi Ladin

Ülkemizde “Aşılı Mavi Ladin”, “İthal Mavi Ladin”, “Hopsi” isimleri ile bilinen Picea Pungens Glauca “Hoopsii” fidanları açık mavi rengi, uzun ibreleri ile bilinir. Bütün Dünya’da bahçe düzenlemelerinin en görünür yerlerinde, peyzaj uygulamalarının en merkezi noktalarında mutlaka kullanılan, çok beğenilen özel bir fidan türüdür. Aşılama yöntemi ile üretilmektedir.

İnci Fidanlığı, Aşılı Mavi Ladin fidanı üretimi programı Ar-Ge çalışmalarını 2007 yılında başlatmıştır. Aşılamada aşı altlığı olarak fidanlığımızda tohumdan yetiştirdiğimiz 5 yaşındaki yeşil renkli Mavi Ladin fidanlarını kullanıyoruz.

*Tohumdan üretilen Mavi Ladinlerin büyük bir bölümü yeşil renkli olmaktadır. Mavi renkli olan %15-20 kadarını büyütürken, yeşil renkli olanları aşı programına alıyoruz.

+ Aşı altlığı olarak 1-2 yaşında kök yapısını tam oluşturamamış Batı Ladini fidanları yerine 5 yaşında, kök yapısını oluşturmuş Mavi Ladin fidanın kullanılması başarısının garantisidir.

+ Aşılanmış fidanların Ankara (İç Anadolu) şartlarında yetiştirilmiş olması da başarısının bir diğer garantisidir.

Aşılı Mavi Ladin Fidanı olarak başta Picea Pungens Glauca “Hoopsii” olmak üzere, Oldenburg ve Koster türlerinin aşılarını da yapıyoruz. Aşılı fidanlarımız da yetiştiricilerimizin hizmetindedir.