BOYLU İBRELİLER

Boylu Çit Bitkisi Olarak Kullanılabilecek Türler:

Leylandi, Mavi Servi ve Goldrider fidanları gibi, diğer sert ibreli türlere göre daha hızlı yetişen yumuşak ibreli bu türler bu özelliklerinden dolayı peyzaj uygulamalarında genelde boylu çit bitkisi olarak kullanılmaktadır. Asıl ve önemli olan işlevleri dikildiği bahçede etkili olan hakim rüzgarı kesmektir. Bunun için hakim rüzgarın olduğu bahçe cephesine öncelik verilmelidir.

Bu bitkilerden oluşturulan doğal çitler aynı zamanda görüntüyü de engellediği için çok tercih edilmektedir.

Leylandi, Mavi Servi ve Goldrider ile Çit Uygulamaları:

Ulaştıkları boy ve hacim nedeni ile 1000 m2 ve üstü büyük bahçelerde tercih edilmelidirler. Rahatlıkla 4-5 m çap, 15-20 m boy yapabilirler. 3 m aralıkla dikildiğinde 7-10 senede bu aralığı kapatırlar. Fakat bu doğal çiti çok daha kısa sürede oluşturmak amaçlandığından genelde arazi uygulamalarında bu aralıktan daha sık (1 m aralık mesafesine kadar) dikilmektedirler.

Uygun mevsimde rahatlıkla şekil budaması yapılabilir. 1000 m2 nin altındaki bahçelerde kullanıldığında mutlaka budama gerektirirler.

Aşılı Mavi Servi (Cupressus Arizonica)

Mavi Servi

Leylandi (Cupressocyparis leylandii)

Leylandi

Goldrider (Cupressocyparis leylandii "Goldrider")

Goldrider

Diğer Boylu İbreliler:

Toros Sediri (Cedrus libani), Batı Ladini (Picea abies) ve Karaçam (Pinus nigra)

Doğal olarak ülkemizde Toros dağlarında yetişen Toros Sediri çok uzun ömürlü, susuzluğa dayanıklı boylu bir çam türüdür.

Toros Sediri (Cedrus libani)

Toros Sediri

Batı Ladini (Picea abies)

Karaçam (Pinus nigra)

Karaçam (Pinus nigra)